Biało-Czerwona Hermanowa

przez adminMK

W tym roku przygotowania i przebieg obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole przybrały znacznie bogatszą treść i formę. Było to spowodowane faktem, że  nasza placówka miała przygotować oprawę artystyczną gminnych uroczystości, związanych z obchodami Święta Niepodległości. Brała w nich udział, z ogromnym zaangażowaniem, nie tylko cała społeczność szkolna, ale także mieszkańcy Hermanowej z p. sołtys Genowefą Szawarą i radnym p. Eugeniuszem Malakiem na czele.

Główną imprezą, która odbyła się w szkole, była akademia pt. ,,Od nas też poszli”, którą potraktowaliśmy jako próbę generalną przed występem w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyczynie. Autorką scenariusza była p. Renata Okoń. Akademię przygotował zespół nauczycieli w składzie: p. Renata Okoń, p. Alicja Mróz, p. Marta Rzucek, p. Mariusz Koń, p. Piotr Ledwoń, nad nagłośnieniem czuwał jak zawsze p. Jacek Stryczek. Finałem akademii była premiera spotu ,,Niepodległa, Niepokorna”,a także akcja ,,Śpiewamy dla Niepodległej” –odśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego.

Fotorelacja

Marsz dla Biało-Czerwonej

Akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości została wzbogacona spotem, który przygotował p. Paweł Bialic. Jednym z głównych motywów filmu był Marsz dla Niepodległej, w którym brała udział cała społeczność szkolna, a także mieszkańcy Hermanowej. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była p. Dyrektor Elżbieta Rożek, która czuwała nad całością projektu. Zostały przygotowane patriotyczne banery, transparenty i wielki napis: ,,Od nas też poszli”. W marszu uczestniczyli wszyscy uczniowie i przedszkolacy, odświętnie ubrani, z mnóstwem flag. Do pochodu zostali zaproszeni gospodarze naszej wioski: p. sołtys Genowefa Szawara i radny p. Eugeniusz Malak wraz z paniami Zespołu Śpiewaczego Hermanowianki. Oprawa muzyczna do spotu została przygotowana przez p. Ewę Pac-Majkut, nagrania odbyły się w pracowni p. Pawła Bialica.

„Niepodległa Niepokorna”

Po owocach ich poznacie

W spocie mogliśmy zobaczyć scenę sadzenia jabłonki. Drzewka zostały poświęcone podczas uroczystości związanych z beatyfikacją Rodziny Ulmów. Ponieważ Józef Ulma, jako jeden z pierwszych założył szkółkę ogrodniczą w Markowej, powstała idea upamiętnienia bohaterskiej rodziny akcją sadzenia jabłonek. Jej celem jest uczynienie z drzewa jabłoni symbolu pamięci o Polakach ratujących Żydów, w tym szczególnie Rodziny Ulmów. Nad akcją objęła honorowy patronat kancelaria Prezydenta RP. W dniu 18 września w WDK w Rzeszowie miała miejsce konferencja poświęcona rodzinie Ulmów.  W wydarzeniu, którego gospodarzem był marszałek województwa podkarpackiego p. Władysław Ortyl, wzięli udział m.in. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP p. Grażyna Ignaczak–Bandych, wojewoda podkarpacki p. Ewa Leniart, szef IPN p. Karol Nawrocki, kurator podkarpacki p. Małgorzata Rauch. Wśród kilkudziesięciu zaproszonych szkół była także nasza, którą reprezentował p. Piotr Ledwoń. Otrzymaną jabłonkę zasadziliśmy w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W akcji sadzenia wzięli udział: p. Dyrektor Elżbieta Rożek,  p. sołtys Genowefa Szawara i radny p. Eugeniusz Malak. Opiekę nad drzewkiem przejęła najstarsza klasa – VIII.

„Chcielibyśmy, aby te jabłonie, zakwitając każdej wiosny, w szkołach, które otrzymają te drzewa, przypominały właśnie o Rodzinie Ulmów, właśnie o dzieciach, o tej wielkiej tragedii, ale i o heroicznej postawie” – fragment wystąpienia marszałka sejmiku wojewódzkiego p. Władysława Ortyla.„To, jaka będzie Polska w przyszłości, zależy od tego, jak wy młodzi, będziecie o tej Polsce myśleć” – mówiła minister Kancelarii Prezydenta RP p. Grażyna Ignaczak-Bandych, podkreślając, że:  „Silna Polska, dumna Polska, to jest wasze dobre życie”.

Piotr Ledwoń