Gminna akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

przez adminMK

W dniu 11 listopada 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Tyczynie odbyła się akademia środowiskowa z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Akademia została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Hermanowej pod kierunkiem nauczycieli: Renaty Okoń, Piotra Ledwonia, Alicji Mróz, Marty Rzucek i Mariusza Konia.  Dzięki aktorom widowiska pt. Od nas też poszli mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach, które miały miejsce ponad sto lat temu na terenie naszej Małej Ojczyzny w Hermanowej i w Tyczynie.

Akademia miała na celu upamiętnienie bohaterów walki o wolność i niepodległość Polski, a także przypomnienie najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju i regionu. Wielu mieszkańców naszej gminy dopiero teraz dowiedziało się, jak wielu ich przodków zgłosiło się jako ochotnicy do Legionów Polskich organizowanych przez Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie zaprezentowali scenki teatralne, wiersze, piosenki i tańce nawiązujące do różnych okresów dziejów Polski. Nie zabrakło również patriotycznych symboli, takich jak flaga, godło, hymn i biało-czerwone stroje.

Warto także wspomnieć, że akademię wzbogacono spotem, który przygotował Pan Paweł Bialic, a oprawę muzyczną filmu Pani Ewa Pac Majkut. Jednym z głównych motywów filmu był Marsz dla Niepodległej, w którym brali udział przedszkolacy i uczniowie naszej szkoły,  a także mieszkańcy Hermanowej.

Akademia cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony publiczności, która składała się z mieszkańców gminy, przedstawicieli władz lokalnych, dyrekcji i nauczycieli szkoły, a także rodziców i rodzeństwa uczniów. Akademia była okazją do wspólnego świętowania i wyrażenia dumy z bycia Polakami.

Zdjęcia z akademii można obejrzeć na stronie internetowej szkoły lub na profilu Gminnego Ośrodka Kultury na Facebooku. Serdecznie zapraszamy do oglądania i dzielenia się wrażeniami.