Sprawozdanie z realizacji projektu Erasmus+, 17-24.07.2023 Limassol na Cyprze

Cypr – Limassol
Erasmus+ „Europejska edukacja równych szans” – mobilność kadry edukacyjnej
Małgorzata Kędzierska – nauczyciel wychowania do zycia w rodzinie
nr projektu: 2022-1-PL01-KA122-SCH-000074134
czas realizacji projektu: lipiec 2023 r.

W okresie od 17-24 lipca 2023r. miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie mobilności kadry edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ na Cyprze, w malowniczym Limassol. Projekt, zatytułowany „Europejska Edukacja Równych Szans”, skupiał się na promowaniu równości szans w edukacji oraz tworzeniu inkludzywnego środowiska edukacyjnego. Jednym z najistotniejszych aspektów było doskonalenie umiejętności językowych, a w moim przypadku – nauka języka angielskiego, wraz z nauczycielami z różnych państw.

Kazdy dzień projektu poświęcony był intensywnym szkoleniom, warsztatom i wykładom, których celem była nauka i doskonalenie języka angielskiego. Zajęcia były prowadzone w niewielkich grupach, co sprzyjało efektywności w nauce. Niemałą rolę odegrali prowadzący, którzy wykazali się profesjonalizmem oraz ogromną pomocą i wsparciem, nie tylko podczas nauki języka angielskiego. Pięknie opowiadali o historii, kulturze i zwyczajach Cupru oraz samego miasta Limassol. Doradzali w wielu kwestiach związanych z pobytem na wyspie.

Warto podkreślić, że jednym z najbardziej wartościowych elementów projektu były spotkania z nauczycielami z innych krajów. Wspólna nauka angielskiego stworzyła nam niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, dzielenia się praktykami edukacyjnymi oraz nawiązania trwałych relacji międzykulturowych. Nauka języka odbywała się w atmosferze wzajemnej pomocy i wsparcia, co sprzyjało szybszemu opanowywaniu umiejętności komunikacyjnych.

Oprócz części edukacyjnej mieliśmy okazję poznać lokalną kulturę i tradycje poprzez udział w wydarzeniach społecznościowych oraz wizyty w miejscach zabytkowych. W trakcie pobutu mieliśmy okazję zwiedzić średniowieczny zamek w Limassol.  Wraz z przyjaciółmi z kursu wzięliśmy także udział w wycieczce objazdowej po Cyprze. Zobaczyliśmy m.in. Zatokę Żółwi, Skałę Afrodyty. Jedną z wielu atrakcji był rejs i kąpiel na Błękitnej Lagunie. Wycieczka była  fantastyczną imprezą, która przyczyniła się  do pogłębienia mojej wiedzy na temat kultury, kuchni i codziennego życia na Cyprze.

W efekcie udziału w projekcie Erasmus+ „Europejska Edukacja Równych Szans” nie tylko rozwinęłam swoje kompetencje w obszarze równości szans, ale także zdobyłam nowe umiejętności językowe poprzez naukę angielskiego w międzynarodowym środowisku. Doświadczenie to z pewnością wpłynie pozytywnie na moją pracę edukacyjną.

Małgorzata Kędzierska