Polskie Grudnie…

przez adminMK


Wspominamy dwa polskie grudnie – 1970 i 1981. Masakra, do jakiej 50 lat temu doszło na ulicach Gdańska i Gdyni, zapisała się w pamięci Polaków w postaci tragicznego obrazu-symbolu – ciała zabitego Zbyszka Godlewskiego niesionego przez robotników na drzwiach ulicami Gdyni. Ofiar było jednak więcej. To według oficjalnych informacji 45 zabitych, 1200 rannych, 3000 aresztowanych.

11 lat później, po czasie wielkich nadziei, kiedy wydawało się, że wolność w Polsce jest już na wyciągnięcie ręki, 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Wyłączone telefony, brak możliwości przekraczania granic, aresztowania, internowania… W tym roku obchodzimy 39 rocznicę tego wydarzenia. 16 grudnia miała miejsce krwawa pacyfikacja katowickiej kopalni „Wujek”. Od milicyjnych kul zginęło 9. protestujących górników, a kilkudziesięciu innych zostało rannych. To największa tragedia stanu wojennego.

Pamiętaj o ofiarach komunizmu. Zapal Światło Wolności. Światło może być prawdziwe lub wirtualne. Do takiej akcji kolejny rok z rzędu zachęca nas Instytut Pamięci Narodowej.

Młodzi Bohaterowie

Emil – Uczeń Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie. 10 lutego 1982 r. wraz z kolegami oblał farbą i podpalił pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Zatrzymany przez SB 3 marca 1982 r. podczas druku wydawnictw podziemnych, był bity i zmuszany do składania fałszywych zeznań. Jako nieletni otrzymał nadzór kuratora. 3 czerwca 1982 r. razem ze znajomym pojechał nad Wisłę, gdzie zaginął w tajemniczych okolicznościach. Po dwóch dniach jego ciało wyłowiono z rzeki.

Marcin – Student I roku Uniwersytetu Gdańskiego. Zatrzymany przez funkcjonariuszy ZOMO wieczorem 19 października 1985 r. na ulicy w rodzinnym Olsztynie. W trakcie przewozu milicyjną ciężarówką dotkliwie pobity i wyrzucony z samochodu. Zmarł 2 listopada 1985 r. nie odzyskawszy przytomności. Jego pogrzeb był wielką manifestacją patriotyczną z udziałem władz uczelni, duchowieństwa i mieszkańców miasta.

Michał – Elektryk, członek „Solidarności”. Zmarł 5 września 1982 r. w wyniku ran postrzałowych głowy, odniesionych podczas tłumienia przez milicję demonstracji w dniu 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie.

Pamiętamy…

                                                                                                                                                                   Piotr Ledwoń