Grupa artystyczna „Rekonstrukto” – pokaz historyczny „Ku Niepodległej”

przez adminMK

      16 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii przedstawiła niepodległościowe dążenia Polaków walczących  o wolność Polski pod koniec XVIII , w XIX  i na początku XX wieku.

        Członkowie grupy rekonstrukcyjnej przedstawili sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz przypomnieli  tragiczną historię naszej ojczyzny: od czasów trzech rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów I wojny światowej, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości.

galeria

     Członkowie grupy zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze. Pasjonujący pojedynek stoczył z instruktorem Jakub Czarnik.

     Prowadzący omówili także rolę kobiet, które niejednokrotnie ryzykowały życiem wynosząc rannych z pola bitwy. W role sanitariuszek wcieliły się Zuzanna Frodyma i Wiktoria Kobylarz, które po krótkim kursie szybko i fachowo opatrzyły rannego Oskara i Jakuba.

Pokaz był niezwykle interesująca wędrówką w tragiczną i krwawą, ale jakże chwalebną przeszłość naszej ojczyzny.

      Prezentacja historyczna odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i była jednym z licznych przedsięwzięć mających uczcić tak ważną rocznicę.

 

                                                                                                                        Piotr Ledwoń