Wycieczka Przemyśl-Krasiczyn

przez adminMK

W piękny, czerwcowy dzień pojechaliśmy na wycieczkę Przemyśl-Krasiczyn. Pierwszym punktem wycieczki był Fort I „Salis Soglio”, który uchodzi za jeden z lepiej zachowanych fortów w całej Twierdzy Przemyśl. Położony jest bardzo blisko granicy polsko-ukraińskiej. W forcie zachowała się oryginalna, ceglana brama wjazdowa, łukowe konstrukcje kazamat oraz korytarz prowadzący na dziedziniec centralny.
Później pojechaliśmy na wzgórza o nazwie Zniesienie (353 m n.p.m.) skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Przemyśla, amfiteatr oraz „zjechać na saneczkach”. Następnie zwiedzaliśmy Przemyśl: rynek z przepięknymi zabytkowymi kamieniczkami z XVI-XIX wieku, archikatedrę rzymskokatolicką, archikatedrę grekokatolicką, Zamek Kazimierzowski.
Ostatnim punktem wycieczki był Krasiczyn i renesansowy zamek z XVI w. oraz piękny park. Dowiedzieliśmy się o wielu interesujących losach zamku oraz jego mieszkańców. Reprezentacyjność zamku to przede wszystkim wiek XVI i XVII, kiedy to zamkiem władał ród Krasickich oraz wiek XIX i początki XX, kiedy zamek stał się własnością rodu Sapiehów. Okres świetności zamku zakończył się wraz z II wojną światową, kiedy to rosyjscy żołdacy dokonali ogromnych zniszczeń w zamku. Wielkość zniszczeń sprawiła, że do dnia dzisiejszego zachował się tylko oryginalny wystrój malutkiej sali myśliwskiej oraz już w części odrestaurowana kaplica zamkowa w Baszcie Boskiej.