Biało-czerwone święto i żywa lekcja historii. Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole
Dzisiejszy dzień w murach naszej szkoły upłynął pod znakiem biało-czerwonych barw, podniosłej atmosfery i wielkich emocji. Z dumą i radością cała nasza społeczność uczciła 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiego na świecie i pierwszego w Europie tak nowoczesnego aktu prawnego. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, uroczysta akademia stała się dla nas wszystkich nie tylko chwilą refleksji, ale przede wszystkim przepiękną, międzypokoleniową lekcją historii.
Podniosły początek i słowa o wolności
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, uroczystość rozpoczęła się od części oficjalnej. Na komendę wprowadzono poczet ze sztandarem szkoły, po czym wszyscy zgromadzeni – uczniowie, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście – dumnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Po uroczystym wyprowadzeniu sztandaru głos zabrała Pani Dyrektor, mgr inż. Elżbieta Rożek.
W swoim przemówieniu Pani Dyrektor przypomniała o znaczeniu wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Podkreśliła, jak ważna jest pamięć o przodkach, którzy w trudnych czasach próbowali ratować ojczyznę, kierując się troską o dobro wspólne. Zwróciła również uwagę na to, czym współcześnie jest patriotyzm – to nie tylko pamięć historyczna, ale również szacunek do symboli narodowych, języka ojczystego oraz codzienna praca i nauka na rzecz naszej małej i wielkiej Ojczyzny.
Artystyczna podróż w czasie – serce akademii
Po części oficjalnej nadszedł czas na program artystyczny, który w tym roku zachwycił różnorodnością i formą przekazu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie z różnych grup wiekowych, udowadniając, że o Polsce można opowiadać na wiele pięknych sposobów.
- Dziecięca radość i muzyczne talenty: Jako pierwsi serca publiczności skradli najmłodsi. Przedszkolaki z obu oddziałów oraz uczniowie klas 1-3 wystąpili w radosnym, patriotycznym repertuarze. Ich dziecięcy entuzjazm, biało-czerwone stroje i uśmiechy nadały świętu niezwykle radosny charakter.
- Żywa lekcja patriotyzmu: Głównym punktem programu było poruszające przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VII. Młodzież w niezwykle dojrzały sposób przybliżyła nam ducha wydarzeń z końca XVIII wieku, przenosząc widzów w czasy obrad Sejmu Wielkiego. Świetnie opanowane role, stroje z epoki i odpowiednia scenografia sprawiły, że historia dosłownie ożyła na naszych oczach.
- Duma i tradycja: O uroczystą, chwytającą za serce oprawę muzyczną zadbał nasz chór szkolny. Wykonane przez niego pieśni patriotyczne stanowiły doskonałe tło dla historycznych rozważań i wywołały u wielu słuchaczy łzy wzruszenia.
- Magia tańca: Prawdziwym wizualnym arcydziełem był występ zespołu tanecznego „Largo”. Tancerze zaprezentowali widowisko zatytułowane „Orzeł na kwiecistej łące”. Było to mistrzowskie połączenie siły narodowych symboli z artystyczną finezją, w którym ruch sceniczny i barwy budowały niesamowity, patriotyczny przekaz.
Triumf wiedzy i kreatywności – wręczenie nagród
Szkolna akademia była również doskonałą okazją do docenienia talentów i wiedzy naszych uczniów. W trakcie uroczystości uroczyście podsumowano i wręczono nagrody laureatom dwóch szkolnych konkursów.
Pierwszym z nich był turniej wiedzy „Czy znasz Polskę?”, w którym uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością historii, geografii i kultury naszej ojczyzny.
Szczególnym i niezwykle wyczekiwanym momentem było jednak podsumowanie wyjątkowego konkursu plastyczno-fotograficznego pt. „Żywe obrazy zatrzymane w kadrze”. Zadanie uczestników polegało na wiernym i kreatywnym odtworzeniu znanych dzieł sztuki (często o tematyce historycznej) za pomocą własnych postaci, rekwizytów i odpowiedniego światła. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania komisji!
Wyjątkowi goście i podziękowania
Sukces naszych konkursów nie byłby możliwy bez wsparcia przyjaciół szkoły. Z całego serca pragniemy podziękować Pani Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Tyczynie, która zaszczyciła naszą uroczystość swoją obecnością. Dziękujemy za nieocenioną pomoc merytoryczną i organizacyjną przy konkursie „Żywe obrazy…” oraz za częściowe ufundowanie wspaniałych nagród dla naszych utalentowanych uczestników. Współpraca z Państwem to dla nas zawsze ogromny zaszczyt i czysta przyjemność!
Na zakończenie pragniemy gorąco pogratulować wszystkim laureatom konkursów. Dziękujemy każdemu wykonawcy – od najmłodszego przedszkolaka po uczniów najstarszych klas – za odwagę i trud włożony w występy. Słowa uznania kierujemy również do nauczycieli, którzy czuwali nad scenariuszem, przygotowaniem wokalnym, choreograficznym oraz dekoracjami.
To był wyjątkowy dzień i ważna chwila dla całej naszej społeczności. Udowodniliśmy po raz kolejny, że w naszej szkole historia to nie tylko daty zapisane w podręcznikach, ale żywe dziedzictwo, z którego wszyscy jesteśmy dumni!






















