Spotkanie z podróżnikiem
W dniu 9 stycznia gościliśmy w naszej szkole p. Samuela Kempskiego, podróżnika, który ceni poznawanie ludzi, muzykę i dobrą kawę. Od dwudziestu lat jest członkiem grupy Trzask.
Firma Trzask to zgrany zespół pasjonatów podróżowania po najdalszych zakątkach świata. Przyświeca im motto: „Żyj swoimi marzeniami, ale nie prześpij swojego życia.”
Pan Samuel, podróżnik z zamiłowania, już od wielu lat przemierza glob, dokumentując swoje wyprawy i dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi. Tym razem celem jego podróży był Meksyk.
Swoja opowieść rozpoczął od stolicy Meksyku. Meksyk jest jednym z największych miast na świecie – liczy ponad 20 milionów mieszkańców. Powstało na miejscu Tenochititlan – stolicy azteckiego imperium, które w XVI wieku zostało zdobyte przez konkwistadorów i zrównane z ziemią. Po ulicach Meksyku jeździ najwięcej zarejestrowanych taksówek na świecie. Taksówka w Meksyku jest porównywalnie tańsza niż w innych krajach na świecie. Jest tutaj blisko 200 rozmaitych muzeów. Miasto Meksyk jest drugim pod względem liczby muzeów miastem na świecie.
Pan Kempski zabrał nas w podróż do czasów prekolumbijskich, opowiadając o wielkich cywilizacjach Azteków i Majów. Szczególną uwagę zwrócił na imponujące piramidy, które nie tylko stanowiły centra religijne, ale były również miejscami obrzędów i rytuałów. Na przykład piramida w Teotihuacán, z jej słynną Drogą Śmierci, wciąż budzi zachwyt podróżników i archeologów na całym świecie.
Jednym z najciekawszych tematów prelekcji była lucha libre – meksykański wrestling, który łączy w sobie elementy sportu, teatru i kultury. Pan Samuel opowiadał o tradycjach związanych z tym widowiskiem, które jest niezwykle popularne w Meksyku, oraz o maskach, które noszą zawodnicy, symbolizujących ich tożsamość i tajemniczość.
Meksykanie mają zupełne inne podejście do śmierci niż Polacy. Kult śmierci w Meksyku jest tak atrakcyjny, że przyciąga miliony wyznawców, którzy w dniu 1 listopada oddają cześć nie zmarłym, a Świętej Śmierci. Santa Muerte, czyli Święta Śmierć to szkielet kobiety odziany w czarną pelerynę z kapturem i trzymający w ręku wagę (symbol równowagi między dobrem i złem). Jest popularnym motywem na koszulkach, kubkach czy medalikach. Ozdabia też wytatuowane ciała Meksykanów. Dla nas to szok! W Meksyku nikogo to nie dziwi.
W trakcie spotkania podróżnik podzielił się także swoją wiedzą na temat meksykańskiej kuchni. Meksyk to prawdziwa uczta dla podniebienia! Od tacos, przez guacamole, aż po tradycyjne mole – każdy kęs to połączenie smaków i historii. Pan Kempski zdradził nam kilka sekretów przygotowania tych potraw, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów, szczególne emocje wzbudziła opowieść o chipsas z suszonych świerszczy i larw.
Podróżnik opowiedział nam także o ciemnej stronie Meksyku. Jest to kraj zróżnicowany nie tylko pod względem kulturowym, ale przede wszystkim społecznym. Nierówności społeczne dotykają nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci – 20 milionów dzieci żyje w ubóstwie, a 67% chłopców powyżej 10 roku życia podejmuje pracę. W kraju toczą się walki karteli, codziennością są strzelaniny i porwania.
Na zakończenie spotkania podróżnik opowiedział o jednym z najstarszych i najbardziej imponujących drzew na świecie – drzewie El Tule. To ogromne drzewo, które rośnie w meksykańskim mieście Santa María del Tule, ma ponad 2000 lat! Jego niesamowite rozmiary i wiek są dowodem na niezwykłą moc natury. Cypryśnik meksykański mierzy w obwodzie ponad 11,5 metra! Wspomniał także o czasach, w których funkcje pieniądza pełniły ziarna kakao. W XVIII wieku za sto ziaren kakaowca można było kupić niewolnika.
Spotkanie z panem Samuelem Kempskim było niezapomnianym doświadczeniem. Po prelekcji uczniowie otoczyli pana Samuela, chcąc zobaczyć artefakty i zadać dodatkowe pytania. Wiele osób po jego prelekcji poczuło się zainspirowanych, by samodzielnie odkrywać tajemnice Meksyku i innych zakątków świata. Na pewno jeszcze długo będziemy wspominać tę niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni.
Piotr Ledwoń