Spotkanie z podróżnikiem

przez adminMK

W dniu 27 lutego gościliśmy w naszej szkole p. Samuela Kempskiego . W podróżach ceni poznawanie ludzi, muzykę i kawę. Prywatnie przyznaje się, że lubi prędkość (przekraczać;). Od dwudziestu lat jest członkiem grupy Trzask.

Firma Trzask to zgrany zespół pasjonatów podróży i poznawania świata. Przyświeca im motto:  „Żyj swoimi marzeniami, ale nie prześpij swojego życia.”

Pan Samuel z właściwym sobie humorem i pasją, wprowadził nas w fascynujący świat przygody i przyrody. Tym razem celem jego podróży była Amazonia.

Aby przeżyć w dżungli niezbędny jest dobry przewodnik. Grupa p. Samuela trafiła na człowieka, który urodził się i wychował w dżungli. Podczas wędrówki po dżungli przewodnik wielokrotnie przewidywał pogodę po śpiewie tukana. Śpiew tego pięknego ptaka oznaczał zmianę pogody.

Tukan

MrówkaParaponera Clawata tzw.,, pociskiem”     

Przewodnik ostrzegł podróżników przed wieloma niebezpieczeństwami np. przed małym drzewkiem , które okazało się być naprawdę groźne . Gdy przewodnik naciął pień rośliny, zaczęły po nim biegać 3 cm mrówki Paraponera Clawata tzw.,, pociski ‘’ lub ,, mrówki 24 h‘’ ze względu na czas trwania bólu po ich ugryzieniu. Opowiadał o wielu swoich przygodach m.in. o polowaniu na piranie oraz o zjedzenia białych larw znajdujących się w pniu drzew.


Nasz podróżnik nie przebywał jednak cały czas w dżungli . Przewodnik zabrał grupę do wioski Indian. Podróżnicy zostali mile ugoszczeni przez tubylców, którzy pokazali im swoje zwyczaje np. tradycyjny taniec.


Ciekawym doświadczeniem dla globtroterów było również pływanie z delfinami , które można było pogłaskać i nakarmić . Niestety delfinów jest coraz mniej , ponieważ na Amazonce buduje się mosty, a hałas towarzyszący budowie powoduje śmierć tych coraz rzadszych wodnych ssaków.

Dzięki opowieściom pana Samuela uczniowie zyskali wiele ciekawych i dotąd nieznanych im informacji o Amazonii i Amazonce, a patrząc na twarze naszych uczniów, na których malowało się zaciekawienie i niedowierzanie, mogę uznać, że spotkanie z p. Samuelem było strzałem w dziesiątkę.

Piotr Ledwoń