Pamiętamy o rocznicy wybuchu II wojny światowej

przez adminMK


1 września br. przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera wojska niemieckie prowadziły wojnę bezwzględną, totalną, skierowaną również przeciw ludności cywilnej. Lotnictwo niemieckie bombardowało nie tylko cele wojskowe i szlaki komunikacyjne, ale dokonywało terrorystycznych ataków na miasta, w których nie było obiektów militarnych czy przemysłowych, np. pierwszego dnia wojny zbombardowano Wieluń. Ofiarami niemieckich lotników padali uchodźcy z terenów objętych działaniami wojennymi. W Wielkopolsce i na Śląsku zamordowano wielu z wziętych do niewoli członków samoobrony, a w październiku 1939 r. – bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

W czasie, gdy Wojsko Polskie prowadziło nierówną walkę z niemieckim Wehrmachtem, 17 września 1939 r. wschodnią granicę Rzeczypospolitej na całej długości przekroczyła Armia Czerwona.

Kolejna rocznica wybuchu największej wojny w dziejach ludzkości pobudza do refleksji. Warto tego dnia wspomnieć wydarzenia tamtych dni i uwrażliwić samych siebie i naszych znajomych i bliskich na potrzebę tolerancji i przeciwdziałania nienawiści. Wydarzenia sprzed lat uczą, że droga agresji i przemocy nie jest rozwiązaniem, przynosi tylko ból i cierpienie.

Piotr Ledwoń