#sprzątaMY

przez adminMK

 

20 września rozpoczęła się ogólnopolska akcja sprzątania lasów. Pod hasłem #sprzątaMY z inicjatywy Kancelarii Prezydenta i Lasów Państwowych w 430 nadleśnictwach  leśnicy, harcerze, wolontariusze i młodzież szkolna ruszyła na wielka akcję porządkowania lasów.

Problem jest poważny i mimo, że od kilku lat funkcjonuje ,,ustawa śmieciowa”, to lasy są nadal traktowane jak bezpłatne wysypisko śmieci.

W roku ubiegłym leśnicy zebrali i wywieźli ponad tysiąc wagonów towarowych różnego rodzaju odpadów i śmieci. Rocznie Lasy Państwowe przeznaczają około 20 milionów złotych jedynie na sprzątanie lasów. Tylko w ubiegłym roku Straż Leśna nałożyły blisko 200 tysięcy złotych grzywien za zaśmiecanie lasów.

W akcję włączyła się młodzież naszej szkoły. Grupie dwudziestu ochotników pod opieką pani Łucji Napory i pana Piotra Ledwonia pan leśniczy  Stanisław Bednarz i pan podleśniczy Andrzej Kudła przydzielili do sprzątania rejon Studzianki.  

https://www.instagram.com/p/B2olcxAn7og/

   W ciągu trzech godzin zebraliśmy na niewielkim obszarze dwadzieścia dużych worków śmieci! Od papierów i butelek po wiadra, opony i klozet. Nie przywożą tego mieszkańcy Rzeszowa, winni mieszkają znacznie bliżej.  

Leśnicy przypominają, że śmieci to nie tylko problem estetyczny. Rozkładając się, odpady często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, także pitną. Śmieci stanowią również zagrożenie dla zwierząt. Śmiertelną pułapką może być dla nich plastikowa butelka czy pusta puszka po konserwie.

Pamiętajmy, że takie śmieci rozkładają się nawet kilkaset lat.

 

Piotr Ledwoń