Narodowe Święto Niepodległości

przez adminMK

9 listopada uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili wielkie święto – Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po uroczystym apelu przed tablicami upamiętniającymi bohaterów z czasów I i II wojny światowej, delegaci złożyli kwiaty i zapalili znicze, następnie cała społeczność szkoły ruszyła w biało-czerwonym Marszu Niepodległości na Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Ksiądz proboszcz Wiesław Bednarz przypomniał, że bohaterów sprzed 100 lat wiele różniło, ale potrafili się porozumieć dla dobra Ojczyzny. Po mszy wróciliśmy do szkoły na uroczystą akademię, którą przygotowali uczniowie klasy VII i VIII pod kierunkiem p. Renaty Okoń i p. Piotra Ledwonia. Akademię rozpoczął taniec w wykonaniu uczennic klasy trzeciej, a zakończył polonez w wykonaniu uczniów klasy ósmej. Tancerzy przygotowała p. Marta Rzucek. Natomiast za oprawę multimedialną odpowiedzialny był   p. Mariusz.

galeria

Młodzi artyści przypomnieli historię naszego państwa, kiedy to po trzech rozbiorach przestało istnieć na mapach Europy. Recytatorzy podkreślali ciągłą obecność ducha walki narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, nigdy nie uległ zaborcom. Przypomniano najważniejsze wydarzenia jakimi były między innymi : powstania narodowe, strajk dzieci we Wrześni, powstanie Legionów Polskich. Wspomniano także o dziesięciu młodych bohaterach, którzy wyruszyli z Hermanowej, by walczyć o Niepodległą.

Część artystyczną uświetnił chór, prezentujący liczne pieśni patriotyczne i wojskowe, dzięki którym mogliśmy wczuć się w atmosferę sprzed stu lat i przeżyć ten dzień bardziej świadomie.

Wspominając bowiem  naszych przodków, musimy pamiętać, że to dzięki ich poświęceniu cieszymy się dziś Wolną i Niepodległą Polską. W trakcie akademii wraz z uczniami wszystkich szkół w Polsce odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, co związane było z biciem ogólnopolskiego „Rekordu dla Niepodległej”.

W drugiej części akademii odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Klasy po wylosowaniu pieśni intensywnie ćwiczyły pod kierunkiem p. Alicji Mróz. Wysiłek sowicie się opłacił, gromkie brawa rozlegały się po każdym występie. Jury pod przewodnictwem p. dyrektor Elżbiety Rożek nie miało łatwego zadania.

Program artystyczny przedstawiliśmy także mieszkańcom Hermanowej w dniu 11 listopada w trakcie Mszy świętej. Na twarzach wielu parafian pojawiły się łzy wzruszenia, które były dla nas najpiękniejszym podziękowaniem i oceną naszego wystąpienia.

                                                                                                                       Piotr Ledwoń