SUKCESY MŁODYCH HISTORYKÓW

przez adminMK

Międzyszkolny Konkurs Historyczny
z okazji 650-lecia lokacji Tyczyna
i 100. rocznicy odzyskania
niepodległości przez Polskę

        Rok szkolny 2018/2019 jest rokiem szczególnym. Za kilka dni będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jedną z wielu form poprzedzających listopadowe uroczystości było zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Historycznego pod patronatem Burmistrza Tyczyna. Konkurs przygotowali nauczyciele b. gimnazjum pp. Bogumiła Dziepak, Wiesław Dziura i Piotr Ledwoń.

        29 października 2018 r. w budynku byłego gimnazjum do rywalizacji stanęły reprezentacje z Borku Starego, Kielnarowej, Hermanowej, Matysówki i Tyczyna. Zawodnicy przeszli przez eliminacje w macierzystych placówkach, następnie jako uczestnicy indywidualnego finału napisali test, później trzyosobowe zespoły rozwiązywały zadania w rywalizacji drużynowej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII – Ola Cisło, Inka Kopiec i Kamil Jamróz.

        Uczestnicy konkursu oprócz wiedzy z historii Polski musieli się także wykazać znajomością przeszłości Tyczyna – był to drugi wiodący temat rywalizacji. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy: na postawie opisów i fotografii rozpoznawali ojców niepodległości, opisywali proces kształtowania się granic II RP, łączyli herby właścicieli ,,państwa tyczyńskiego” z rodami.

   Wyniki rywalizacji drużynowej zostały rozstrzygnięte dopiero w piątej – ostatniej rundzie pytań, w której nasza drużyna bezbłędnie rozwiązła najtrudniejsze zadanie i zajęła I miejsce.

     Zadanie zamieszczam poniżej, aby jeszcze raz pogratulować naszym uczniom obszernej wiedzy, a drużynie  zwycięstwa. Może czytający spróbują odpowiedzieć, którzy z właścicieli Tyczyna tytułowali się poniższymi herbami. Nagrody czekają!

Wyniki konkursu

Indywidualnie:                I – Karolina Kalita (SP Kielnarowa)

                                               II – Katarzyna Wiater (SP Tyczyn)

                                               III – Magdalena Rosół (SP Tycznyn)

                                               III – Kamil Jamróz (SP Hermanowa)

Drużynowo:       I – SP Tyczyn

                        I – SP Hermanowa

                        II – SP Matysówka

                        III – SP Kielnarowa

                        III – SP Borek Stary

fotogaleria

     W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie dziękuję uczniom za trud przygotowań, gratuluję drużynie zajęcia I miejsca, a Kamilowi III miejsca w rywalizacji indywidualnej.

                                                                                                                                       Piotr Ledwoń